Janowiec-Jastrząbki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Janowiec Jastrzębski

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowiec Kościelny
Sołectwo Janowiec Jastrzębski
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Janowiec Jastrzębski
Janowiec Jastrzębski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Janowiec Jastrzębski
Janowiec Jastrzębski
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Janowiec Jastrzębski – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.



Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie gminy Janowiec Kościelny, która znajduje się na obszarze Niżu Środkowoeuropejskiego, na pograniczu dwóch podprowincji: Pojezierza Środkowo-Bałtyckiego i Niziny Północnomazowieckiej. Natomiast pas południowy obszaru gminy to mazoregion Wzniesień Mławskich, który graniczy od północy z Garbem Lubawskim. Zatem powierzchnia gminy Janowiec Kościelny posiada charakter falisty, miejscami równinny. W południowej części gminy – w dolinie rzeki Orzycy znajdują się wzniesienia od ok. 60 m. do ok. 200 m n.p.m. oraz wzgórza i wały moreny czołowej. Od południa na terenie gminy występują dwa wały morenowe, rozcięte doliną Wieczfnianki. Wał wschodni posiada wysokości bezwzględne do 200 m n.p.m., zaś stoki w tym rejonie bywają bardzo strome, a nachylenia terenu przekraczają często 15%. W zachodniej części gminy rzeźba terenu wyróżnia się pojedynczymi pagórkami i wzgórzami. Natomiast pomiędzy nimi znajdują się obniżenia i zagłębienia, bądź suche dolinki erozyjno-denudacyjne. Ponadto występują tutaj formy późnoglacjalne i holoceńskie - doliny rzeczne, z których największą jest rzeka Orzyc. Obszar gminy Janowiec Kościelny położony jest w obrębie Niecki Mazowieckiej. Występują tutaj następujące osady: kredowe, piaski, mułki, iły, piaski drobnoziarniste, piaski pylaste, gliny zwałowe, torfowiska, piaskowce margliste i mułowce z glaukonitem oraz szczątkami fauny.


Dzieje miejscowości

Nie znana jest dokładna data lokacji. Trudno nakreślić także etymologię nazwy miejscowości. W 1827 r. w obrębie Janowca było 10 domów. W tym okresie miejscowość zamieszkiwało 38 osób. Na przełomie XIX/ XX w. liczba domów wzrosła do 18. Osadników zaś było 47.


Zabytki:

Na terenie miejscowości znajdują się następujące zabytki: zabudowania gospodarcze i dom z I poł XX w., dwa krzyże przydrożne – pierwszy z XIX/XX w., drugi z 1905 r.



Bibliografia:

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chelbowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. III, Warszawa 1882, 960 ss.

http://www.zsjanowiec.org.pl/rp-internetowa/PRZEWODNIK/JANOWIEC_JASTRZABKI.html, 12.09.2013.
Kinlis (dyskusja) 15:35, 8 wrz 2013 (CEST)